Pomyłki zdarzają się każdemu. Takie życie. Ale w bankach niestety tak to już jest, że nie ważne, czy to petent, czy bank się pomylił, bo i tak przeważnie klient musi podjąć działania, aby wyprostować nieporozumienie. Może chodzić o źle naliczone opłaty, brak wykonania złożonej dyspozycji czy przelew na zły numer konta. Czasami wystarczy napisać reklamację i spawa zostaje załatwiona. Ale bywają takie sytuacje, gdzie klientów pozostawia się samych z problemem.
- Bezpieczne zamykanie konta
- Jak zastrzec kartę po zgubieniu lub kradzieży?
- Jak napisać i złożyć reklamację w banku?
- Zamykanie martwych kont bankowych
- Jak uzyskać rekompensatę od banku za złamanie praw konsumenckich?
- Co zrobić, gdy bankomat nie wypłacił pieniędzy, a pobrał je z konta?
- Jak zamknąć konto po zmarłym?
- Jak odzyskać pieniądze, gdy wykonasz przelew na zły numer konta?
Mała pomyłka duży kłopot
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to z reguły chodzi o pieniądze. Tak też jest i tym razem. A chodzi dokładniej o pieniądze klientów banków, którzy omyłkowo przelali je na zły numer konta. Do niedawna klient był pozostawiony praktycznie sam sobie.
Od zeszłego roku obowiązują jednak nowe przepisy, które opiszę w tym artykule.
Problem osób, które pomyliły się wpisując numer konta podczas robienia przelewu zdecydowanie wymagał podjęcia. Po to, aby ułatwić klientom odzyskiwanie utraconych w ten sposób pieniędzy.
Dlaczego piszę utraconych?
Szczęście mają Ci, którzy nigdy nie znaleźli się w takiej sytuacji. Bo największą szansę na odzyskanie błędne przelanych pieniędzy do tej pory było liczenie na uczciwość odbiorcy. Prawo, które właśnie się zmienia, nie stało po stronie poszkodowanego.
U źródła tych problemów leżały niestety regulacje unijne.
Zgodnie z polskim prawem, które obowiązywało do roku 2011, osoba wykonująca przelew była zobowiązana do podania nie tylko numeru konta, ale także danych osobowych posiadacza rachunku docelowego. Bank czuwał nad zgodnością tych danych. Gdy pojawiały się rozbieżności, przelew nie był realizowany. Natomiast, gdy mimo złego numeru konta przelew jednak trafił do niewłaściwej osoby, zleceniodawca mógł domagać się rekompensaty od banku, bo to on nie dochował staranności realizując zlecenie.
Polska wdrożyła wtedy unijne przepisy, które zdejmowały z osoby wykonującej przelew konieczność podawania innych danych, poza numerem konta. Zdjęto także odpowiedzialność z banków, przenosząc ją na klientów.
Czy można wycofać przelew?
Niestety nie. Ani teraz, ani wcześniej nie było to możliwe. Co więc w takiej sytuacji mógł do tej pory zrobić klient?
Najpierw o tym, czego nie mógł zrobić na pewno. Otóż nie mógł domagać się od banku podania danych osoby, do której omyłkowo trafiły pieniądze. Banki zasłaniały się bowiem tajemnicą bankową i nigdy nie ujawniały personaliów. Klient mógł prosić bank o pomoc w odzyskaniu pieniędzy, ale ten niestety nie dysponował narzędziami prawnymi, które umożliwiałyby mu zmuszenie odbiorcy, aby oddał omyłkowo otrzymane pieniądze.
Zdesperowany klient mógł jeszcze złożyć zawiadomienie na Policji, oczekując ustalenia personaliów osoby, która przywłaszczyła sobie pieniądze. Co nie zawsze się udawało, zwłaszcza, jeśli w grę wchodziły mniejsze kwoty. Gdy jednak udawało się ustalić dane osobowe, następnie konieczne było skierowanie sprawy do sądu.
To była prawdziwa droga przez mękę.
Przelew na zły numer konta – jak odzyskać pieniądze zgodnie z nowym prawem?
Nowe przypisy znacząco ułatwiają klientom odzyskanie pieniędzy utraconych w wyniku wykonania błędnego przelewu. Co ważne, zwiększony został także udział banków i SKOKów w całym procesie.
Jak wygląda teraz w praktyce odzyskiwanie środków, gdy wykonamy przelew na zły numer konta? KROK PO KROKU:
- Klient zawiadamia swój bank, że wykonał przelew na zły numer konta.
- Bank wzywa drugą stronę transakcji do zwrotu pieniędzy. W świetle nowych przepisów jest to jego obowiązek. Ma na to 3 dni.
Jeśli klientem jest osoba, która ma konto w innym banku, to bank wysyłający przelew staje się pośrednikiem. Informuje bank odbiorcy o zaistniałej sytuacji i obliguje go, aby wezwał omyłkowego odbiorcę do zwrotu środków oraz pouczył o sankcjach, jakie czekają w przypadku przywłaszczenia pieniędzy.
- Osoba, która omyłkowo otrzymała pieniądze ma 30 dni na przelew zwrotny.
Tego typu przelew ma być darmowy. Aby niepotrzebnie nie ujawniać personaliów osoby, która dokonuje zwrotu, zostaje on wykonany na odrębny rachunek.
Dostawcy usług płatniczych obowiązani będą do prowadzenia rachunku zwrotu, czyli rachunku technicznego – specjalnego przeznaczenia, lub rachunków zwrotu generowanych każdorazowo w sytuacji uruchomienia procedury zwrotu środków – wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkretnego procesu.
- Gdy środki wpłyną na rachunek techniczny, bank w ciągu jednego dnia roboczego powinien je przeksięgować na rachunek osoby, która błędnie wykonała przelew.
Co robić, gdy odbiorca nie chce zwrócić pieniędzy?
Tutaj także mamy dużą zmianę. Gdy taka osoba okaże się nieuczciwa, bank lub SKOK zostaje zwolniony z tajemnicy bankowej. Może więc poinformować osobę poszkodowaną, kto omyłkowo otrzymał pieniądze. Dysponując personaliami i powołując się na nieskuteczne wezwanie jej przez bank do zwrotu niesłusznie otrzymanej kwoty, poszkodowany będzie mógł łatwiej wystąpić na drogę sądową.
Do nieuczciwych zachowań powinna zniechęcać także informacja, że odbiorca omyłkowego przelewu, poza koniecznością zwrotu niesłusznie przywłaszczonych pieniędzy, będzie także zmuszony do pokrycia kosztów procesu sądowego.
Trzeba jednak pamiętać, że nowe przepisy przewidują taże kary dla osób, które omyłkowo wykonały przelew, uzyskały od banku personalia odbiorcy, a następnie wykorzystały je do celów innych niż wejście na drogę sądową celem odzyskania pieniędzy.
Warto zachować czujność
To, że weszły w życie nowe przepisy nie oznacza, że do wykonywania przelewów można podchodzić bardziej beztrosko niż dotychczas.
Dlaczego?
Po pierwsze dlatego, że wezwanie nieuczciwego „znalazcy” do zapłaty może się okazać nieskuteczne.A wejście na drogę sądową jest procesem długotrwałym, więc nie odzyskamy pieniędzy od ręki. Zakładając oczywiście, że nieuczciwy odbiorca przelewu będzie dysponował środkami pozwalającymi na ich sprawną egzekucję.
Czy oznacza to, że nowe przepisy niewiele zmieniają?
NIE. Nowelizacja Ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw istotnie zmienia sytuację osób, które wykonały przelew na zły numer konta.
Najważniejsze są 2 zmiany:
- nałożenie na bank obowiązku wezwania drugiej strony transakcji, aby dokonała zwrotu nieuczciwie przywłaszczonych środków oraz poinformowanie jej o grożących konsekwencjach przywłaszczenia pieniędzy,
- możliwość ujawnią personaliów nieuczciwego odbiorcy przelewu, gdy ww. wezwanie okaże się nieskuteczne.
Klienci nie będą więc pozostawieni sami sobie, a świadomość grożących sankcji powinna zmotywować omyłkowych odbiorców do uczciwego zwrotu pieniędzy.
A czy Wam się zdarzyło wysłać przelew na niewłaściwy numer konta?
Moja mama dokonała przypadkiem przelewu w EURO na mój rachunek w PLN.
Euro zostało przewalutowane po niekorzystnym kursie i konsultantka twierdzi, że nie mogą cofnąć tego przewalutowania ale chętni są na to, żeby odesłać pieniądze na konto i przewalutować je ponownie (skubiąc klienta na kolejne kilkaset zł) Sprawy jeszcze nie rozwiązałem ale jeśli osoba fizyczna jest zobowiązana oddać przypadkowy przelew, a bank nie musi oddawać pieniędzy w całości (przed przewalutowaniem) to moim zdaniem to jest chore. Duzi mogą kraść, a mali muszą przestrzegać prawa.
Trzeba próbować złożyć reklamację. Jednym z argumentów może być źle działający system bankowości elektronicznej (który np. zasugerował wybór takiego konta zamiast konta w PLN)
Czy zostałeś oszukany lub straciłeś pieniądze przez oszustów online za pośrednictwem bitcoina?
Globalni eksperci ds. odzyskiwania funduszy to najlepsi agenci, którzy pomogą Ci odzyskać pieniądze. Udało mi się za ich pośrednictwem stracić wszystkie moje pieniądze na fałszywą inwestycję. Znajdź je na www. gfrexperts .com
Wczoraj pomyłkowo przelałem koledze kwotę nieznacznie wyższą niż powinienem. W ING Banku Śląskim istnieje możliwość cofnięcia przelewu co jest obwarowane terminami (zakresy godzin) w których można dokonać tej operacji. Koszt 1PLN
Pozdrawiam.
Proszę o opinię w poniższym,zrobiłam przelew blikiem na kwotę 150zl ale odbiorca twierdził że pieniędzy nie otrzymał a konto na które z automatu przez blik pieniądze trafiły rzekomo nie były jego kontem. Reklamacja w banku o cofnięcie przelewu została złożona,mój bank wystąpił do banku do którego pieniądze trafiły żeby zobowiązał odbiorcę kwoty do zwrotu i nie dzieje się nic!trwa to od lutego! Czyli 3 miesiące a mi zależy żeby podali chociaż czy pieniądze trafiły na konto tej konkretnej osoby ale.bank się zasłania że nie może udzielić takich informacj-z artykułu wynika co innego jaka jest podstawa prawna?proszę o pomoc
Co zrobić gdy przelew środków trafił na konto zamknięte prawie rok temu, pieniądze trafiły na konto techniczne na którym pieniądze powinny zalegać a bank bez niczyjej wiedzy zaksięgował je na kredyt?
A co zrobić, jeżeli przeleje się pieniądze na konto osoby zmarłej? Moja znajoma została wprowadzona w błąd i po śmierci męża zaczęła uporządkowywać jego sprawy finansowe, chociaż nie musiała, bo nie przeprowadzono jeszcze sprawy spadkowej (ostatecznie i tak nie zamierza przyjąć spadku). Niestety przelała na jego( zamknięte już) konto ponad 3000, żeby spłacić debet. Rozumiem,że nie ma już szans na odzyskanie tych pieniędzy?
Jeśli spłaciła zaciągnięty przez zmarłego debet, to raczej nie do odzyskania.
Właśnie dotknął mnie ten problem, ale w wariancie bardziej złożonym.
Chciałem zakupić USD w internetowymkantorze.pl. Zleciłem zakup 15 000 USD wg wybranego kursu transakcji. W celu dokończenia transakcji zalogowałem się do mBanku, przygotowałem przelew na 59 299,50 PLN i omyłkowo – jak się później okazało, wpisałem nr rachunku bankowego USD, podanego przez internetowymkantor.pl (nie zwróciłem uwagi, że jest tam podany również drugi nr rachunku).
Wysłałem przelew i oczekiwałem na wpłynięcie USD na moje konto USD w mBanku.
Oczywiście USD nie wpłynęły, natomiast otrzymałem wiadomość:
„Witamy!
Właśnie otrzymaliśmy od Ciebie przelew na kwotę 14.549,53 USD z rachunku zadeklarowanego w systemie jako rachunek PLN. Chcielibyśmy wyjaśnić zaistniałą sytuację. Są dwie możliwości: albo rachunek z którego przyszedł ten przelew ma zadeklarowaną błędnie inną walutę w naszym systemie lub bank już przewalutował Twoje środki na skutek pomyłki w wysyłaniu przelewu.
W tej sytuacji możemy zaksięgować te środki jako wpłatę USD, w celu dalszego przewalutowania, lub zwrócić je na Twój rachunek USD.”
Czy w takim przypadku jest szansa na zwrot wpłaconej na pomylony rachunek (USD) kwoty 59 299,50 PLN?
Oczywiście, że najlepiej, aby odwrócili taką transakcję. Tylko niech to wyślą na konto PLN, a nie USD.
Wszystko jest proste do momentu kiedy nie pojawi sie drobny wyłom w przedstawionej układance. Np. pieniądze trafiają na konto klienta , który ma akurat nie spłaconą kartę. Bank sobie pobiera pieniądze i mówi ” mnie ta sprawa nie dotyczy” , klijent niech odda pieniądze . Klient nie ma i jak zawsze zadowolony jest bank, a ten co się pomylił dalej w plecy.
Cześć Andrzej, jest w teorii taka możliwość. Dlatego warto jak najszybciej zgłaszać w sytuacji, jeśli przelew pójdzie nie tam, gdzie powinien.